środa, 4 marca 2015

Begonia

Dzisiejszy post chciałabym poświęcim begoniom. Są to moje ulubione kwiaty balkonowe. 

Begonia bulwiasta -  to roślina wieloletnia nie zimująca w gruncie (bylina) należąca do rodziny begoniowatych. Rośliny objęte tą nazwą powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków pochodzących z Ameryki Południowej, a także z Andów. Ze względu na cechy morfologiczne begonię bulwiastą dzielimy na: begonię bulwiastą wielkokwiatową, begonię bulwiastą drobnokwiatową i begonię bulwiastą o zwisłych pędach.  Begonia bulwiasta osiąga około 30 cm wysokości. Jej łodygi są wzniesione i mięsiste, wyrastają z bulwy o nerkowatym kształcie. Liście begonii są bardzo charakterystyczne, o kształcie sercowatolancetowatym, u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu, wyrastają z kątów liści. Są duże i pięknie wybarwione. Występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków. Begonia bulwiasta kwitnie od maja do późnej jesieni, a zimą przechodzi okres spoczynku. 

Warunki uprawy begoni bulwiastej są bardzo proste. Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowisko nieco zacienione. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny nawozi się nawozami mineralnymi ( ja podlewam nawozem do kwiatów balkonowych). Bulwy begonii wykopuje z ziemi po pierwszych przymrozkach. Lekko je susze i przechowuje w piwnicy w temp. między 7-12ºC.

Ja część swoich begonii posadziłam jeszcze w grudniu. Oto jak teraz wyglądają:Część bulw begonii nie przyzimowały mi więc parę dokupiłam i posadziłam troszkę później, nie wiem teraz które to są teraz zwisające a które pełne stojące. Zobaczymy później. Te dokupione są mniejsze i wyglądają w chwili obecnej tak:
W niektórych jeszcze nawet nic nie widać ale myślę, że lada dzień się coś wykluje i będą szybko rosły a latem pięknie kwitły.

1 komentarz:

  1. Ooo przypomniałaś mi, że mam do wysiania begonie właśnie! Muszę się za to zabrać.

    OdpowiedzUsuń